13 Kwi

2013 – kwiecień

(1)

Cypr może być wszędzie (str. 10) – znakomity (jak zazwyczaj) felieton prof. Gwiazdowskiego na temat zaufania do „strażników finansowego status quo” zaczynający się od cytatu z Alexis de Tocqueville o tym, „że nie ma takiego bezeceństwa, którego nie dopuściłby się rząd kiedy zabraknie mu pieniędzy”. Dzisiaj, klika dni po publikacji, kolejny rząd – tym razem Słowenii – myśli o bezeceństwach – kto następny?

Byle polska wieś spokojna (str. 16) – czyli rozważania o tym czy osłabiać czy też nie osłabiać waluty.

Rostowski ma plan (str. 22) – chciałoby się powiedzieć „SUPER!”, gdyby nie to, że ten plan wygląda tak jakby ekonomia nie istniała – równie dobrze mógłby go przygotować ortodonta! – a może ortodonta mógłby to zrobić lepiej?

Chińska bomba może poranić cały świat (str. 28) – przyzwyczailiśmy się już do tego, że Chiny to nie tylko masowy producent wszystkiego od snopowiązałkowego sznurka do ultranowoczesnych smartphonów, ale także przeogromny rynek zbytu – a co będzie jak to wszystko piep……..?

Wyznaczmy datę (str. 32) – kolejny wywiad głównie o kryzysie, tym razem z prof. Andrzejem Wojtyna – można przeczytać.

RANKING – 50 najbogatszych ludzi świata (str. 38) – wśród owych 50 nie ma żadnego Polaka, ale za to na pierwszym miejscu po raz czwarty z rzędu Carlos Slim Helu z rodziną – gratulujemy i czekamy na jakiegoś Kowalskiego, również z rodziną.

Prosta formuła na chemiczną fuzję (str. 50) – dla mnie to temat na film – i to dobry, trzymający w napięciu z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. Czytając artykuł już miałem przed oczami wizję scenariusza i zarys obsady. Co najważniejsze w opowieści jest happy end – choć nie wszyscy są happy i nie jest to jeszcze end.

Ostra jazda w lunaparku (str. 56) – infografika o tym jak to w Polsce jeszcze nie powstał żaden lunapark – no cóż – może to kogoś zainspiruje i zrobi nam rollercoasteraz z prawdziwego zdarzenia – byle nie wg projektu Julijonas Urbonas.

Meksyk autami stoi (str. 62) – nie ma co komentować – trzeba tylko zapytać o jedno – a dlaczego nie Polska?!

Klastrowanie po polsku (str. 68) – tchnęło optymizmem – co jak co ale ten artykuł warto przeczytać – nie dla jego wartości literackiej ale dla tematu, o którym mówi – klastry to nie tylko przyszłość ale i konieczność – jak mamy być konkurencyjni musimy nauczyć się jednego – współpracy!

Fortuny w cieniu politycznych gier (str. 80) – artykuł nie tylko dla klientów private bankingu – uświadamia jedno – nasze oszczędności czy inwestycje nigdy nie są zawieszone w próżni, a wśród czynników nań oddziałujących – polityka – zdaje się być najtragiczniejszym. Konkluzja jest jednak optymistyczna – takie warunki to idealna szansa dla smart money – pytanie tylko czy nasze własne pieniądze są wystarczająco smart?

Na skrzydłach Biedronki (str. 86) – czyli o synergii pomiędzy polskim producentem dań gotowych – firmie „U Jędrusia” – z portugalskim detalistą sieciowym – Biedronką. Podobno „My Polacy tak mamy. Doceniamy polskie produkty” – czy aby na pewno?

Dobre, bo z Polski (str. 96) – pozostają niejako w patriotycznym nastroju, możemy prześledzić historyczne losy naszego eksportu – ehhh gdybyśmy tylko potrafili wyciągać lekcje z naszej historii – być może językiem polskim mówiłby cały dzisiejszy świat?

Ile powinni zarabiać prezesi (str. 130) – tyle ile są warci! Warto poczytać do dobrego earl gray.

Categories: firma

Leave us a reply

Comments (1)

  • MierzejaResort 26 Wrz

    Meksyk jest bogatszym Państwem od Polski. Wystarczy spojrzeć na pierwszą piątkę najbogatszych ludzi w tych dwóch krajach 🙂

    Reply
to-top