9 Lut

2013 – luty

(0)

Ameryka już się odradza, Europa wciąż szuka dna (str. 14) – czyżby prymat dolara nad euro? Dlaczego europejski model walki z kryzysem, którego głównym orędownikiem są Niemcy jest taki niewydolny? Po lekturze tego krótkiego artykułu rodzi się bardzo wiele pytań – również tych związanych z naszym wstępowaniem do unii walutowej.

Euro dla zuchwałych (str. 16) – kolejny artykuł pokazuje, że może i warto przyjąć euro, ale wątpliwości nie rozwiewa, szczególnie w kontekście znakomitego felietonu Stefana Kawalca ze str. 8. Jeśli idzie o mnie – to na tą chwilę mówię EURO twarde i zdecydowane – raczej nie!

Koniec Sobolewskiego, czyli kto się cieszy z upadku prezesa giełdy (str. 28) – ostatnio temat numer jeden – ciekawy wstęp do dyskusji o corporate governance. A przy okazji pouczająca lekcja pokazująca, że psychologia to jednak najważniejsza nauka dzisiejszego świata, bowiem cokolwiek się dzieje dzieje się „przez ludzi” i z ich udziałem, a emocje wciąż dyktują nawet te najważniejsze i najbardziej strategiczne decyzje.

Człowiek z torebką (str. 36) – fajnie się czyta o Polaku, który potrafi budować skuteczne biznesy (Żabka, Biedronka) – szkoda, że nie ma w Polsce mechanizmów, które pozwoliłby te biznesy rozwijać w oparciu o polski kapitał. Oczywiście przeczytacie tu też o tym jak mu się powinęły nogi – a jakże.

Wywiad z wiceprezesem Banku Światowego – dr Caroline Anstey (str. 38) – fajnie, że ktoś jeszcze wierzy, że „centralne sterowanie” różnymi gospodarkami w różnych zakątkach świata ma sens. Oczywiście używam słowa „fanie” z ironią.

Jak zrobić biznes na teatrze czyli rynek na deskach (str. 44) – no i co?! Da się robić biznes na sztuce wysokiej?! Oczywiście, że się da – jak się chce – i to nawet w Polsce! Brawo Pani Krystyno! Brawo Panie Tomaszu!

Trendy 2013 (str. 57) – fajna „zbiorówka” – można sobie poczytać z odpowiednim dystansem.

Nowy Zuckerberg (str. 104) – czyli rzecz o Karpiu – ehhh te biznesy internetowe – tylko czytać i zakasywać rękawy. Ledwo David zaczął, a już ma 200 baniek i to dolarów – takie rzeczy to tylko w Ameryce?

Lot of Trouble (str. 108) – dlaczego nasze państwowe biznesy idą tak źle? Artykuł nie odpowiada na to pytanie – ale to nie znaczy, że ktoś nie powinien za to odpowiedzieć! Zainteresowanych tematem polecam całkiem przejrzysty (jak na branżowy :)) portal www.prtl.pl byłego prezesa LOTu – Jana Litwińskiego.

Gdy rozum śpi, budzą się keynesiści (str. 110) – miło i sympatycznie napisany esej jasno pokazujący, że polityka nie powinna mieć wstępu do gospodarki – można polemizować, ale ciężko się będzie nie zgodzić z Tomaszem Wróblewskim.

Danina patriotyczna (str. 114) – czyli kolejny odcinek przygody Forbesa z historią – warto dowiedzieć się po co został wymyślony podatek dochodowy, do czego miał służyć i kto go miał płacić. Skoro tamte czasy już minęły może warto się zastanowić nad sensem tej daniny w naszej „kryzysowej” teraźniejszości?

 

Categories: firma

Leave us a reply

Comments (0)

to-top