13 Kwi

2013 – marzec

(0)

Przemówiły pieniądze (str. 18) – czyli rzecz o „wyciskaniu Brukselki”. UE zamierza w latach 2014 – 2020 wydać 960 mld EUR, z jednej strony to ogromna kwota, ale z drugiej strony to raptem 96 EUR na osobę rocznie (ok. 400,00 zł). Oczywiście tak równo nikt tych pieniędzy nie podzieli i o to te kłótnie i „negocjacje”.

Polska drogo ustawiona (str. 24) – ważny głos w dyskusji o jakości zarządzania w Polsce wspólnymi (państwowymi) środkami. Zmowy cenowe, ustawianie przetargów, „przychylność” urzędników – norma, czy aberracja?

Bezradna rada, czyli po co nam RPP (str. 34) – no właśnie po co? Bardzo ciekawy artykuł o tym „jak to działa” i „jak to działało” w ostatnich latach, a także o tym „jaki to miało wpływ” na realną gospodarkę. 25 pkt bazowych w dół czy w górę – niby nic takiego – ale potem albo kredyty droższe albo mniej „zarabiamy” na naszych uciułanych oszczędnościach.

Obama nas zawiódł (str. 42) – czyli 20 pytań do Daniela Cohen – francuskiego ekonomisty, doradcy prezydenta Hollande’a. Ów jegomość twierdzi, że wszystko wróci do normy w 2017 roku – pesymista czy optymista? Przeczytajcie.

Sądny dzień musiał nadejść (str. 48) – czyli krótka rozprawka nad telekomami. Nie da się ukryć, że telefonia stacjonarna to sektor zejściowy. Czy da się jeszcze na tym coś zarobić? Czy pracownicy powinni zacząć poważnie myśleć o przekwalifikowywaniu? A może pojawi się jakaś „nowa technologia”, do której stare kable będą pasować jak ulał?

Nowy lotniczy mogul (str. 62) – czyli i tym jak German Efromovich z odległej Brazylii przyleciał do Europy by zdobywszy polskie obywatelstwo powalczyć o portugalskie linie lotnicze. Ehhh, „ci biedni” zagraniczni biznesmeni ileż się oni muszą nalatać by dostać się na listę najbogatszych Polaków.

RAPORT – 100 najbogatszych Polaków (str. 65) – Kulczyk, Solarz-Żak, Sołowow, Czrnecki, Efromovich, Starak, Karkosik, Miłek, Cupiał, Domogała, Piechocki, Pawluk, Jakubas, Krauze – mówią Wam coś te nazwiska? Tak czy inaczej, fajnie poczytać, że są na świecie Polacy, którzy potrafili zbudować fortuny.

Restrukturyzacje polskie (str. 122) – czyli o tym dlaczego wiem jak, a robimy odwrotnie. Wrodzona przekora, ułańska fantazja, czy zwyczajne niekompetencje. Szkoda nerwów, ale z drugiej strony może kiedyś się nauczymy implementować teorię do praktyki?

Samobój Boeinga (str. 126) – Amerykanie po 10 latach odzyskali na Europejczykami przewagę w sprzedaży samolotów cywilnych. Przypadek Dreamlinera pokazuje, że chyba nie na długo. Dużo mówi się o tym temacie i pewnie jeszcze wiele się będzie mówić – warto więc wyposażyć się w rzetelne argumenty z artykułu Bogdana Możdżyńskiego.

Zagubiony w Gwiezdnych Wojnach (str. 134) – krótka, ale za to bardzo wymowna inforgrafika na temat największego hitu wszech czasów. Disney za 4 mld dolarów (12,5 mld zł) przejął Lucasfilm – już ten fakt potrafi rozpalić wyobraźnię…

Dobry spadek (str. 138) – artykuł dedykowany tym milionerom/miliarderom, którzy są na etapie zastanawiania się nad testamentem – warto dobrze przemyśleć temat i wykorzystać doświadczenia poprzedników nawet w takiej, ostatecznej, kwestii.

Upadek świniopasa z Facebooka (str. 169) – czyżby początek końca wielkiej, międzynarodowej „Twarzoksiążki”? Czy da się jeszcze współzarabiać z FB czy raczej należy szukać nowych wehikułów?

Traktat o zabijaniu biznesu (str. 170) – recenzja „Układu Zamkniętego” z Gajosem i Kaczorem w głównych rolach (czarne charaktery) – przekonała mnie do wybrania się do kina – wybiorę się to sam coś napiszę na blogu.

Biznes w czasach reakcji (str. 174) – felieton o tym do czego zaprowadzi nas kryzys. Anna i Filip Kowalikowie analizują problem z bardzo szerokiej, społecznej perspektywy. Czy rzeczywiście żyjemy w erze „anonimowych oburzonych”? Czy da się jeszcze, jak długo – lekceważyć głos „zwykłych ludzi” by za wszelką cenę zachować „zachodni model”? Inspirujące …

Budżetowi cudotwórcy (str. 182) – kolejny historyczny felieton tym razem o finansach w rządach premiera Walerego Sławka. Czyżby rzeczywiście historia lubiła się powtarzać?

Categories: firma

Leave us a reply

Comments (0)

to-top