19 Wrz

AKCJA MOTYWACJA T-12

(0)

Kiedyś poświęcę temu zagadnieniu duży artykuł, dziś chcę go tylko zasygnalizować w kontekście motywacji. Chodzi mi o przetwarzanie pozaświadome (procesy pozaświadome). Zjawisko wciąż intensywnie badane przez psychologów, neurologów, specjalistów od przetwarzania informacji, kognitywistów i wielu, wielu innych naukowców.

Twój mózg pracuje 24/7. Nie ma przerw. A Twoja świadomość to tylko nieznaczny wycinek jego pracy (specjalnie nie podaję procentów). To nad czym się teraz skupiasz, koncentrujesz (choćby czytając ten tekst) jest niewielkim wycinkiem zadań jakie wykonuje teraz Twój mózg. Pomijam już w ogóle kwestie biologiczne – utrzymanie postawy, czy procesy automatyczne (trawienie, oddychanie). Twój mózg wykonuje w tej chwili setki obliczeń i pracuje nad problemami, którymi zajmowałeś się przed chwilą (a teraz sobie zrobiłeś „krótką przerwę”), rozwiązuje także problemy, które trapią Cię od dawna. Tak samo się dzieje kiedy śpisz – Twoja świadomość jest wyłączona, a mózg w tym czasie nadal pracuje na pełnych obrotach (aktywność fal mózgowych podczas fazy REM jest taka sama jak w stanie czuwania!). To właśnie dlatego warto „przespać się z problemem” – bo podczas gdy Twoja świadomość jest wyłączona – Twój mózg może wreszcie zająć się rozwiązaniem problemu z całą mocą (podczas czuwania ciągle rozpraszasz swój mózg). A kiedy się budzisz nagle ni stąd ni zowąd masz gotowe rozwiązanie!

Zupełnie tak jak ja dziś rano – w kwestii gry, nad którą pracujemy i w kwestii naszego największego blokera – tabeli przeliczeń :). A Ty jakie masz doświadczenia ze swoim mózgiem? 🙂

Leave us a reply

Comments (0)

to-top