14 Lip

PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA #1

(0)

Wygląda na to, że ten bądź co bądź bardzo innowacyjny koncept Ministerstwa Rozwoju, któremu patronuje sam Vice-Premier Mateusz Morawiecki, zaczyna nabierać coraz realnych kształtów. Na tyle realny, że w mojej ocenie warto się zacząć nim interesować bo być może, o to właśnie do naszych narzędzi prowadzenia biznesu dołączy nowy rodzaj spółki – Prosta Spółka Akcyjna (PSA).

Na stronach Ministerstwa znajdziemy PDF, który zawiera podstawowe informacje o pomyśle. Dowiadujemy się z niego, że w Polsce obserwuje się gwałtowny wzrost ilości START-UPów na 1,77 mln firm (bez sektora finansowego) już 2,5 tyś. to START-UPy (stan na koniec 2015). Aczkolwiek nie ma się za bardzo z czego cieszyć bo na arenie międzynarodowej wypadamy bardzo blado a to głównie za sprawą regulacji prawnych. Ministerstwo Rozwoju chwali się, że zleciło przeprowadzenie badań, z których wynikło, że 73% przedsiębiorców widzi potrzebę wprowadzenia nowego rodzaju spółki – dedykowanej działalności innowacyjnej, a z kolei 78,6% respondentów wykazało potrzebę obniżenia wymogów kapitałowych. O ile z pierwszym postulatem można próbować się zgodzić, choc osobiście uważam, że zamiast tworzyć nowe rodzaje spółek sensowniej byłoby uporządkować i uprościć te narzędzia co już mamy – ale cóż – może tak będzie szybciej i sprawniej (zbudować nowe) więc nie narzekam tylko daje duży kredyt zaufania dla tego pomysłu. Natomiast co do obniżania kapitału to uważam, że 5000 zł to dosyć dobre minimum – pamiętajmy bowiem o gwarancyjnej funkcji kapitału zakładowego! – kapitał zakładowy w wysokości 1 zł?, serio? No ale czytajmy dalej. Założeniem PSA ma być adekwatność do pierwszej fazy życia START-UPu – połączenie przejrzystości i stosunkowej łatwości prowadzenia (charakterystycznej dla sp. z o.o.) z elastycznością inwestycyjną (właściwą dla spółki akcyjnej). Warto jednak pamiętać, że wszystko ma swoje konsekwencje, a okrzepłe już orzecznictwo dla spółek z o.o. i spółek akcyjnych stanowi pewien fundament bezpieczeństwa – „w miarę wiadomo czego można się spodziewać”. A to jest dla przedsiębiorcy najważniejsze! Nie łatwość i elastyczność, nie niski kapitał i „jedno okienko” tylko właśnie poczucie, że jeśli w coś się inwestuje kilka ładnych lat swojego życia to po to by mieć pewność reguł gry, którą się podejmuje! Jednakże jednym z lepszych założeń i z całą pewnością kluczowych dla powodzenia projektu jest postulat wprowadzenia wynagrodzenia w akcjach spółki. Tu oczywiście przed legislacją cała masa problemów do rozwiązania, dość by wspomnieć o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych, czy tzw. „stawce minimalnej” – ale warto choćby za ten jeden postulat mocno trzymać kciuki za cały projekt.

Cóż wypada teraz czekać na kolejne etapy konsultacji społecznych w nadziei, że projekt zostanie szybko i mądrze wdrożony, a prowadzenie biznesu w Polsce wreszcie stanie się czystą przyjemnością, czego i sobie i Czytelnikom życzę :).

INFOGRAFIKA DO WPISU

Categories: firma

Leave us a reply

Comments (0)

to-top