17 Lut

SPÓŁKI KOMANDYTOWE – likwidacja od 1 stycznia 2014 roku?

(4)

To trochę przewrotny i kontrowersyjny tytuł wpisu, cóż takiego bowiem ma się wydarzyć od 1 stycznia 2014 roku? Otóż ma wejść w życie projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmiany ustawy o podatku dochodowym. Projekt ten zakłada „uszczelnienie” systemu podatkowego tak by nie można było wykorzystywać instytucji spółki komandytowej do tzw. „optymalizacji podatkowej”. Warto podkreślić, że na dziś dzień istnieje taka możliwość, skrótowo mówiąc, pozwalająca na unikanie podwójnego opodatkowania zysków generowanych przez konstrukcję spółki kapitałowej w połączeniu ze spółką komandytową. W spółce kapitałowej udziałowcy/akcjonariusze otrzymują dywidendę z podziału zysku pomniejszonego o CIT, i następnie od tej dywidendy płacą podatek PIT, w ten sposób, z każdych 100,00 zł wypracowanego przez spółkę zysku, udziałowcy/akcjonariusze mają do dyspozycji jedynie 65,61 zł – reszta, czyli 34,39% zysku wędruje do Skarbu Państwa. Natomiast w przypadku połączenia spółki kapitałowej ze spółką komandytową podatek dochodowy płacony jest tylko raz. Po wejściu w życie proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian przedsiębiorcy będą dysponowali mniejszym zyskiem – mówiąc wprost – mniej zostanie w ich kieszeniach, a jakie będą mogły być tego konsekwencje?

Zmniejszy się i tak już mizerna atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej, która wciąż jest podstawowym (a właściwie jedynym!) źródłem przychodów do budżetu. Wystarczy popatrzeć na konstrukcję wszystkich podatków (CIT, PIT, VAT, akcyzy, itp.) by zrozumieć, że pieniądze na te podatki pochodzą od firm. Jeśli firma nie zatrudni pracownika nie odprowadzi od niego podatku PIT, jeśli nie uzyska dochodu nie odprowadzi CIT, jeśli pracownik nie zarobi nie będzie konsumował i nie będzie płacił VATu ani akcyz. Wiem, że to oczywiste, ale czytając takie projekty mam wrażenie, że nie dla wszystkich. Co zrobią przedsiębiorcy? Albo „wyjadą na zmywak”, albo zasilą rzesze bezrobotnych, albo przeniosą swoją działalność do innego kraju o mniejszym reżimie podatkowym i tam będą odprowadzać daniny! Próbując zrozumieć projektodawców należy spojrzeć przez pryzmat rosnących potrzeb finansowych państwa. Za poprawę wyniku finansowego odpowiada nie tylko strona przychodowa (w przypadku państwa – podatki), ale także strona rozchodowa (zobowiązania publiczne), tak więc zanim sięgnie się do kieszeni i tak już wyeksploatowanych podatników należałoby najpierw zająć się racjonalizacją wydatków. A jeśli już „majstrować” w czasie kryzysu przy podatkach to tylko i wyłącznie w drugą stronę – czyli w stronę pobudzania przedsiębiorczości – a nie jej hamowania i ograniczania, bo im więcej firm, tym więcej podatników i tym więcej wpływów z podatków. Chyba lepiej by 100 osób było stać na podatek w kwocie 10 zł niż by tylko 20 osób płaciło 20 zł podatek!?

Osobiście czekam na takie projekty, które sprawią, że centrale firm zagranicznych czyli miejsca, w których te firmy płacą podatki, przeniosą się do Polski.

Aktualnie projekt jest w fazie konsultacji społecznych, więc wypada mieć nadzieje, że pomimo bardzo krótkiego terminu przewidzianego na te konsultacje oraz wyjątkowo szybkiego tempa wprowadzenia tych zmian, uda się ów projekt na tyle zmodyfikować bądź nawet od niego odstąpić, by nie zdusić i tak ledwo działających firm.

Categories: firma

Leave us a reply

Comments (4)

 • Tomasz 10 Mar

  Witam,

  Do tych zmian nie doszło, prawda? Nadal Sp. z o.o Sp.K. jest atrakcyjną formą prowadzenia działalności?

  Pozdrawiam

  Reply
 • kszczypczyk 10 Mar

  niestety doszło, i już nie jest 🙁 ale na szczęście są inne możliwości 🙂
  pozdrawiam 🙂

  p.s. sp. z o.o. wciąż jeszcze jest najsensowniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce

  Reply
  • Tomasz 12 Mar

   Dziękuję za odpowiedź! W kilku miejscach w sieci znalazłem informację, że zmiany dotyczą jedynie SKA, a nie Sp. z o.o. Sp.k – „Istotne i korzystne jest to, iż od 1 stycznia 2014 r. podatnikami CIT nie staną się natomiast spółki komandytowe. Wniesiony do Sejmu projekt ustawy nowelizującej przewidywał co prawda takie rozwiązanie, lecz w trakcie sejmowych prac nad projektem zrezygnowano z tego pomysłu.”

   Czy to właśnie Sp. z o.o. Sp.k miał Pan na myśli jako nadal najsensowniejszą formę prowadzenia firmy? 🙂

   Reply
 • kszczypczyk 22 Mar

  Szczerze mówiąc nie, ja też znalazłem takie wpisy w sieci, że dotyczy to „tylko SKA”, ale de facto mechanizm sp. z o.o. S.K. opierał się na tym samym mechanizmie – spółka kapitałowa (S.A.) połączona ze spółką osobową (S.K.) i to zostało „ucięte”, a przecież sp. z o.o. jest niczym innym jak spółką kapitałową – więc w mojej ocenie podlega pod „ucięty” mechanizm.

  Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem – wrzuciłem go znajomym praktykom prawnikom i księgowym, ale chyba zabiłem im klina bo tej pory głucho 🙂 – jak tylko coś się dowiem od nich od razu wrzucę na bloga 🙂

  Reply
to-top