27 Paź

START UP POLSKA – breaking news #5

(0)

No i po wyborach, tych najbardziej emocjonujących z całej serii. Teraz rozpisują się o tym wszyscy, za parę tygodni wszystko spowszechnieje. Eksperci wytłumaczą co i jak – okaże się, że choć parę dni temu Polska była „zieloną wyspą” teraz zmierza prostą drogą w kierunku zakłady. Zasadniczo przecież ten jeden dzień zmienił wszystko. Teraz już nic nie będzie takie samo jak wcześniej. No właśnie, czy cokolwiek się zmieni?

Żeby zachować tą ulotną, wyborczą chwilę przepiszę tu „oficjalne wyniki PKW”, wygląda to tak:

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 235 mandatów (37,58%)

Platforma Obywatelska (PO) – 138 mandatów (24,09%)

Kukiz’ 15 – 42 mandaty (8,81%)

Nowoczesna Ryszarda Petru (.N) – 28 mandatów (7,60%)

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – 16 mandatów (5,13%)

Mniejszość Niemiecka (MN) – 1 mandat

A co z pozostałymi? Po prostu nie dostali się do Sejmu, nie przekonali wystarczającej liczby wyborców by się dostać w ramach aktualnie obowiązującej (promującej duże ugrupowania) „metody liczenia głosów” – sorry, taki mamy klimat :/. Niesmak jest w szczególności jeśli głosowało się na opcję, która nie wprowadziła do Sejmu ani jednego posła. No nic może gdyby „moja partia” zarejestrowała się nie jako partia tylko jako mniejszość (intelektualna? :)) to podobnie jak Mniejszość Niemiecką nie obowiązywały by ją żadne progi i mogła by wprowadzić około 16 posłów ;).

Jako, że w Sejmie jest 460 miejsc w ławach poselskich, PIS ma większość (więcej niż 50%) więc może i z pewnością będzie samodzielnie tworzyć nowy rząd. Zobaczymy więc, zupełnie subiektywnym okiem przedsiębiorcy, jaki postulat z listy przedwyborczych obietnic powinien zostać zrealizowany w pierwszej kolejności, żeby Polska miała szanse wreszcie zacząć się rozwijać takim tempem na jakie zasługuje.

Moim zdaniem ten – 15 proc. stawka CIT dla firm mających obrót do 1,2 mln euro oraz ulgi dla przedsiębiorców wprowadzających polskie technologie – jest realny i dałby rzeczywisty bodziec rozwojowy. Przecież to właśnie segment mikro i małych przedsiębiorstw generuje największy wzrost PKB, jest najbardziej innowacyjny i najbardziej elastyczny, a przy tym tworzy najwięcej miejsc pracy. Jeśli PiS przez najbliższe 4 lata skutecznie wprowadzi tylko ten jeden postulat, w mojej ocenie nie będzie to czas stracony. Pozostaje mi tylko trzymać kciuki i mieć nadzieję, że pomimo wielkiej wygranej – PiS – będzie współpracował na tyle szeroko na ile będzie to potrzebne do wprowadzenia dobrych zmian.

Categories: polityka

Leave us a reply

Comments (0)

to-top